SOLIDARNI Z UKRAINĄ – KOMPLEKSOWE WSPARCIE DLA UCHODZĆÓW – EDYCJA IV
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Rozwoju Północnego Mazowsza” zakończyła realizację zadania pn. „Solidarni z Ukrainą – kompleksowe wsparcie dla Uchodźców – edycja IV” realizowanego w ramach Modułu III programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością” zadania „Zapewnienie rehabilitacji społecznej i zawodowej i miejsc pobytu dla Beneficjentów programu”, finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w kwocie 502 845,00 zł.
Nasi podopieczni otrzymali wsparcie w zakresie:
Doradztwa i opieki asystentów obcokrajowców.
Każdy z asystentów obcokrajowca wspomagał bezpośrednio w zakresie początkowego wsparcia cudzoziemca, pomocy w przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji, przeprowadzania poszczególnych kroków związanych z zatrudnieniem i osiedleniem, w tym niezbędnych tłumaczeniach, wsparcia w kontaktach z instytucjami publicznymi i prywatnymi, w znalezieniu miejsca zamieszkania, niezbędnych podstawowych czynnościach (m.in.: zakładanie konta bankowego, spełnianie obowiązków obywatelskich, korzystania z transportu publicznego lub uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami, korzystanie z oferty pomocowej (m.in. socjalnej i mieszkaniowej), edukacyjnej, rozwojowej oraz rozrywkowo-kulturalnej), pomoc w uzupełnianiu dokumentów, wsparcie w kontakcie z urzędem administracji publicznej, pomoc w rozeznaniu rozkładu jazdy autobusów komunikacji miejskiej, pomoc w kontakcie z ośrodkiem zdrowia, pomoc w znalezieniu i zapisie do lekarza specjalisty, pomoc w kontakcie z bankiem, pomoc w kontakcie z operatorem sieci GSM, przekazanie informacji dotyczącej tłumacza przysięgłego, rozmowa dotycząca karty pobytu, wsparcie w kontakcie z potencjalnym pracodawcą, wsparcie w kontakcie z kurierem, pomoc w organizacji transportu, rozmowa dotycząca spotkań organizowanych dla społeczności ukraińskiej, przedstawienie oferty pomocowej dotyczącej dostawy posiłków, wsparcie w zaspokojeniu codziennych potrzeb (odzież, pampersy, chusteczki), pomoc w kontakcie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zapis na wizytę do specjalisty (psycholog, prawnik, fizjoterapeuta), pomoc w kontakcie ze Strażą Graniczną, wsparcie w codziennych czynnościach, rozmowy dotyczące kursów zawodowych, chęci podjęcia pracy, kwalifikacji, Certyfikatu języka polskiego.
Opieki asystentów osób niepełnosprawnych dla 18 osób z niepełnosprawnością;
Asystent osoby niepełnosprawnej dojeżdżał do miejsca zamieszkania osoby i pomagał jej w codziennych czynnościach m.in.: podstawowe zakupy, pomoc w przygotowaniu posiłków, pomoc w kontakcie z lekarzem, wsparcie podczas zajęć rozwijająco-wspomagających, wsparcie w ćwiczeniach ruchowych, towarzyszenie podczas wizyty u specjalistów, pomoc w praniu i sprzątaniu, wsparcie podczas ćwiczeń usprawniających, pomoc w przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania, pomoc w zmianie pościeli, pomoc w porządkach, pomoc w prasowaniu, pomoc w komunikacji z najbliższym otoczeniem, pomoc w myciu okien, pomoc przy ćwiczeniu języka polskiego, pomoc w rozwoju zainteresowań, pomoc w przygotowaniu się do hospitalizacji, pomoc podczas rehabilitacji, pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego, wsparcie podczas spędzania wolnego czasu, pomoc podczas realizacji recepty, wsparcie podczas wizyty u lekarza, wsparcie podczas wizyty w bibliotece, wsparcie w czynnościach domowych, transport do lekarza, robienie zakupów, transport do GOPS, dowóz art. spożywczych, wykupowanie leków, wyjazd na basen, dowóz do dentysty i tłumaczenie, wsparcie w kontakcie z placówką szkolną, pomoc w nauce itp.
Pomoc psychologiczna, prawna, rehabilitacja dla 39 osób z niepełnosprawnością;
Pomoc psychologiczna dla 39 osób wspomagających osoby niepełnosprawne;
Pomoc udzielona przez specjalistów w swojej dziedzinie. Udzielane w formie spotkań z prawnikiem, psychologiem, rehabilitantem na zasadzie indywidualnych konsultacji/sesji. Działanie wpłynęło na zniwelowanie traumy powojennej, zlikwidowało przeszkody w prawidłowej socjalizacji Obcokrajowca w społeczności oraz umożliwiło kontynuację rehabilitacji. Wsparcia świadczone były w zależności od indywidualnych potrzeb cudzoziemców.
Nauka języka polskiego dla 50 osób;
Kurs języka polskiego z elementami wiedzy o kulturze: W ramach działania zrealizowane zostały kursy dla
50 osób – obcokrajowców (w tym 10 osób z niepełnosprawnościami) w zakresie nauki jęz. polskiego, wiedzy
o polskiej kulturze oraz z zakresu organizacji codziennego życia w Polsce – Co i gdzie można załatwić, zorganizować, podział kompetencyjny instytucji publicznych oraz ich lokalizacja. Połączenie kursu językowego z sytuacjami z życia codziennego zapewniło sprawne i funkcjonalne poznanie języka z elementami kultury lokalnej.
Pomoc prawna dla 31 osób towarzyszących osobie niepełnosprawnej;
Oferujemy pomoc prawną dla osób towarzyszących osobom niepełnosprawnym. W ramach tej pomocy, specjaliści prawnicy udzielają porad prawnych, pomagają w załatwianiu formalności, wsparcie w wypełnianiu formularzy, pisaniu pism urzędowych oraz składaniu wniosków, w razie potrzeby, pomoc w reprezentowaniu osób towarzyszących przed sądami i urzędami.