Zadanie publiczne pn. „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością w Subregionie Płockim – edycja 2”
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Rozwoju Północnego Mazowsza” zakończyła realizację zadania publicznego pn. „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością w Subregionie Płockim – edycja 2 ”, realizowanego w ramach zadań publicznych Województwa Mazowieckiego w obszarze „Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych” sfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych za pośrednictwem Województwa Mazowieckiego.
Bezpośrednim efektem realizacji zadania było objęcie wsparciem asystenckim w trakcie trwania zadania łącznie 25 osób z niepełnosprawnością w okresie od 1 sierpnia do 15 grudnia 2024 roku. Do udzielenia wsparcia uczestnikom zatrudniono osoby, (asystentów osobistych osób z niepełnosprawnościami) z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem . Miejscem realizacji zadania był subregion płocki.
Uczestnikami zadania były wyłącznie osoby niepełnosprawne w rozumieniu art. 1 ustawy o rehabilitacji
zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych posiadające aktualne orzeczenie o
niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub aktualne orzeczenie o niepełnosprawności (dotyczy dzieci i młodzieży do 16 r. ż.) łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji lub aktualne orzeczenie równoważne (orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenie o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów) lub prawomocny wyrok, wyłącznie mieszkańców woj. mazowieckiego (powiat sierpecki, powiat płoński, powiat nowodworski, powiat płocki i M. Płock).
Dzięki pomocy asystentów osobistych beneficjenci mieli możliwość otrzymać szeroko pojęte wsparcie w zakresie:
1) wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej (np., codzienna toaleta itp.);
2) wsparciu uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie (np. pomoc w sprzątaniu, pomoc podczas gotowania, czy jedzenia itp.);
3) wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania (np. wizyta u lekarza, apteka, zakupy, wyjazd itp.);
4) wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem (np.
towarzystwo, spacer, załatwianiu spraw urzędowych, rozmowa, gry itp.), korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa).
Dzięki ofercie, udzielone wsparcie i pomoc ze strony asystentów bez wątpienia przyczyniła się do rozwoju aktywności osób niepełnosprawnych w lokalnym środowisku, jak również wspomogła proces socjalizacji społecznej tych osób, zaburzonej wskutek poczucia niemocy spowodowanej niepełnosprawnością i związanymi z nią ograniczeniami. Uczestnicy dzięki pomocy asystentów nabyli pewności siebie, poczucia bycia integralną częścią większej społeczności, rozszerzyło horyzonty poznawcze oraz dotychczasowy zakres wiedzy (poprzez oferty kulturalne), przyczyniło się do poprawy ogólnej kondycji psychicznej, co przełożyło się na zwiększenie aktywności w funkcjonowaniu w lokalnym środowisku.

Zadanie publiczne „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością w Subregionie Płockim – edycja 2 ”, realizowane w ramach zadań publicznych Województwa Mazowieckiego w obszarze „Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych” sfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych otrzymanych za pośrednictwem Województwa Mazowieckiego w kwocie 195 450,00 zł.
16.12.2024r.